Student filologii rosyjskiej

Choć obecnie rynek tłumaczeniowy pęka w szwach z małych talentów (co roku kierunki filologiczne opuszczają tysiące spragnionych pracy studentów), wciąż odnalezienie najlepszego, najmocniejszego i najlepszego cenowo tłumacza jest niesamowicie skomplikowane.

Wszystko za historią tego, iż ofert połączonych z tłumaczeniem - czyli toż tekstów, czyli to kwestie ustnych - jest pełne mnóstwo, przy czym wiele spośród nich nie jest duża swej uwagi. Załóżmy zatem, że obiektem naszego pragnienia jest tłumacz angielskiego w Warszawie. W jaki forma potrafimy go odnaleźć? Jak nie "nadziać się" na podejrzaną jakościowo i czasowo ofertę, a przede wszystkim jako uniknąć straty czasu oraz pieniędzy? O tym całym postaramy się ogłosić w współczesnym punkcie.

Rzeczą pierwszą w wyszukiwaniu odpowiedniego tłumacza jest stan oferty prezentowanej w Internecie. Z góry powinniśmy odrzucić całe aktualne propozycje, których zawartość została skondensowana do trzech-czterech zdań. Prawdziwy tłumacz, jako absolwent filologii angielskiej czy każdej innej, potrafi napisać o sobie trochę bardzo - i owo w takiej formie, by zachęcić potencjalnego nabywcy do zastosowania spośród jego pomocy. Ważne jest to, aby przedstawiona przez tłumacza możliwość była logiczna i zwięzła, ale z ostatnią zwięzłością nie możemy przesadzać. Naszą opinię powinniśmy skupić na tłumaczach, jacy z głowy mówią, w jakich tematykach czują się najlepiej - w szczególności, jeżeli chcemy przetłumaczyć nie głupi referat do szkoły czyli na uczelnię, a specjalistyczny tekst, który pragnie od tłumacza doświadczenia (często specjalistyczne słownictwo może być przetłumaczone niedokładnie przez osobę niepoznaną w temacie, a zatem warto znaleźć taką, która będzie wiedziała, o co szuka). Warto poszukać odpowiedniego tłumacza w organizacji tłumaczeń.

Kolejnym istotnym elementem jest czasowość tłumacza - ważne jest, by oddał on nam tłumaczenie w parę dni. Często można spotkać się z tłumaczami, którzy w swojej ofercie nie wspominają nic na temat etapu realizacji. Błędem byłoby otrzymywanie spośród ich usług (chyba, że dowiemy się u nich bezpośrednio, kiedy otrzymamy dzieło). Jeżeli zależy nam na porządku także nie chce nam się słuchać wymówek dotyczących czyli toż choroby, bądź też złamanej nogi, lepiej zainwestujmy w kogoś zaufanego. Tutaj przechodzimy do wszystkiego stwierdzenia: oceńmy wiarygodność danej oferty. Jeżeli widzimy, iż jej twórca włożył więcej okresu w jej ugotowanie możemy mieć gwarancję, że zależy mu na swoich klientach.